Dogo Argentino Irkı

Dogo Argentino ırkının kökeni, Arjantin'in Cordoba eyaletinden gelmektedir.

Irk Bilgileri

Ailesine çok bağlı, zeki, cesur ve sadık karakterli olan Dogo Argentino, birlikte zaman geçirmekten keyif aldığınız mükemmel bir dost olacaktır.

Ağırlık

36-45 kg


Boy

60-68 cm (Erkek)

58-66 cm (Dişi)


Challenger Dogo | Satılık Dogo Argentino

Yaşam Süresi

9-15 Yıl

Kişisel

Dogo Argentino, güçlü ve atletik bir köpek ırkıdır. Arjantin’de av ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir. Heybetli vücuduyla dikkat çekerler. Kısa, kar beyazı kürküyle kolaylıkla ayırt edilir. Siyah burnu ve güçlü çenesi ile dikkat çeker. Kulakları üçgen şeklindedir. Gözleri kahverengi ya da ela renktedir.

Sağlık

Dogo Argentino'lar birkaç genetik problemi olan genellikle sağlıklı köpeklerdir. Dogo Argentino sahibi olduğunuzda, hangi belirtilere dikkat etmeniz gerektiğini ve ortaya çıktıklarında ne yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Tüm ırklarda olduğu gibi, Dogo Argentino'nun da kulaklarını enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol etmeli ve köpekler için tasarlanmış bir diş macunu kullanılarak dişlerini sık sık fırçalamalısınız.

Bakım

Haftalık düzenli bakımın ötesinde, ara sıra yapılan banyo, Dogo Argentino'nun temiz kalmasını ve en iyi şekilde görünmesini sağlar. Bakım, siz ve evcil hayvanınız için harika bir bağ kurma deneyimi olabilir. Güçlü, hızlı büyüyen tırnakları, aşırı büyümeyi, kırılmayı ve çatlamayı önlemek için düzenli olarak bir tırnak makası ile kesmelisiniz. Enfeksiyona neden olabilecek kir birikmesini önlemek için kulakları düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Beslenme

Bir yetişkin olarak köpeğinizin boyuna bağlı olarak, onlara hayatlarının çeşitli evrelerinde benzersiz sindirim ihtiyaçlarını karşılayacak bir formülle beslemek isteyeceksiniz. Birçok köpek maması şirketinin küçük, orta, büyük ve dev ırklar için cinse özel formülleri vardır. Dogo Argentino büyük bir cinstir. Köpeğinizi neyle besleyeceğiniz bireysel bir seçimdir, ancak veterineriniz ve/veya yetiştiricinizle birlikte çalışmak, köpek yavrusu olarak yemek sıklığını ve ömrünü uzatmak için en iyi yetişkin diyetini belirlemenin en iyi yolu olacaktır. Her zaman temiz ve taze su bulundurun.

Egzersiz

Dogo Argentino'nun egzersiz seçenekleri arasında, tercihen çitle çevrili arka bahçede oyun oynamak veya günde birkaç kez yürüyüş yapmak yer alır. Egzersiz, saklambaç, yerde yuvarlanan bir topu kovalamak veya onlara yeni numaralar öğretmek gibi ev içi aktiviteler şeklinde de olabilir. Yüzme, yürüyüş, topları alma veya diskleri uçurma gibi bazı açık hava etkinlikleri, enerji harcamak için iyi bir çıkış sağlayabilir. Çeviklik, itaat ve ralli gibi köpek sporları için eğitim de Dogo Argentino'ya egzersiz için harika bir yol olabilir.

Önemli Bilgiler

Tüm köpekler için erken sosyalleşme ve köpek eğitimi derslerine önem verilmelidir, ancak Dogo Argentino kadar büyük ve güçlü bir cins için bunlar bir zorunluluktur. Birçok Dogo Argentino, baskın ve koruyucu olabilir; sosyalleştiriseniz, iyi huylu yetişkinler olmalarını sağlamaya yardımcı olursunuz. İtaat eğitimi, onları evde patron olmaktan alıkoyacaktır. Dogo Argentino zeki ve memnun etmeye heveslidir, bu nedenle genellikle eğitilmeleri kolaydır sizi zorlamaz.. Görünüşlerine rağmen, Dogo Argentino'lar yufka yüreklidir. Eğitim esnasında sert tepkiler yerine sevgiye ve ödüllere çok daha iyi yanıt verir.

Çocuklarla dost

Dogo Arjantin ırkı, genel olarak agresif bir görünüme sahip olsa da, çocuklara karşı oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Çocuklara karşı herhangi bir sorun yaratmayan bu köpekler aynı zamanda korumacıdır.

Yalnızlığı sevmez

Yüksek zekaları ve aile bağlarının kuvvetli olması nedeniyle kolayca sıkılabilirler ve ayrılık kaygısı geliştirebilirler. Bu, aşırı havlama, kemirme ve diğer kaygı ile ilgili sorunlar gibi sorunlu davranışlara yol açabilir.

Mükemmel avcı

Dogo Argentino muhteşem bir bekçi köpeği ve koku avcısıdır. Keskin koku yeteneği, çevikliği ve yüksek enerjisiyle birçok farklı görevde başarıyla yer alacaktır.

Eğer bir Dogo Argentino sahiplenmek isterseniz yavru seçimi yapmanız için sizi çiftliğimize davet ediyoruz.