Dogo Argentino Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

Bakım - - 713

Dogo Argentino Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentino bakımını üstlendiğimizden beri sık sık Dogo Argentino'nun ihtiyaçları hakkında sorular alıyoruz. En çok sorulan sorulardan biri de Dogo Argentino'nun yaşamak için ihtiyaç duyduğu yerle ilgili. Örneğin, Dogo Argentino evde yaşar mı? Yoksa çitle çevrili oldukça büyük bir bahçeye mi ihtiyacı var?

 

Evet, Dogo Argentino, onun için uygun koşulları sağlayabilirseniz bir apartman dairesinde yaşayabilir.

 

Dogo Argentino'nuzla bir apartman dairesinde yaşamaya karar vermeden önce birkaç şeyi gözden geçirmelisiniz.

Dogo Argentinos, atletik yetenekleri ve üstün avlanma içgüdüleri ile bilinir. Bu köpekler açık havada doğada yetiştirildi. Dogo Argentino Arjantin'de yaban domuzu ve puma gibi vahşi av hayvanlarını avlayarak ünlendi. Doğaya mükemmel uyum sağladıkları için, Dogo Argentino köpeklerinin sadece ev dışında yaşaması mı gerekiyor? Hayır.

 

Dogo Argentino dışarıda yaşayabilir mi?

Genel bir kural olarak, bir Dogo Argentino dışarıda yaşamamalıdır. Dogo çok insan odaklı bir cins ve sahiplerinin yanında olmak isterler. Dışarıda, aileden ayrı yaşamak ideal bir durum değildir. Dogo Argentino, iç mekanlarda ailesiyle birlikte çok daha mutlu olur.

 

Dogo Argentino soğuk havalarda rahat yaşayabilir mi?

Genellikle, Dogo Argentino soğuk havalarda rahat yaşayamaz. Dogo Argentino'nun soğuk havalar için ideal olmayan ince, kısa bir kürkü vardır. Soğuğa karşı çok hassas olabilirler ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda uzun süre maruz kalmak hızla donma ve hipotermiye neden olur.

 

Dogo Argentino Sıcak Havalarda Yaşayabilir mi?

Dogo Argentino sıcak havalarda nispeten kolayca yaşayabilir. Güney Amerika ülkesi Arjantin'den gelen Dogo Argentino, sıcak havalarda hayatta kalmak için iyi bir şekilde uyarlanmıştır. Köpeğin ince, kısa kürkü, çoğu cinsten daha serin kalmalarını ve sıcak havaya dayanmalarını sağlar.

Sıcak hava söz konusu olduğunda her köpeğin sınırları vardır. Köpeğinize güneşli havalar için gölgeli alan sağlamanız iyi olur. Taze, soğuk içme suyuna erişim şarttır ve aşırı sıcakta egzersizden kaçınılmalıdır.

 

Dogo Argentino Ev Köpeği Olabilir mi?

Dogo Argentino harika bir ev köpeğidir. Dogo, aktif açık hava yaşam tarzından ne kadar hoşlansa da, aynı zamanda aile çevresinde ve sevdikleriyle vakit geçirme konusunda da başarılıdır. Dogo, evin içinde olmayı, sahipleriyle vakit geçirmeyi seven, son derece sevecen bir köpektir.

Uygun miktarda egzersizle, Dogo Argentino kapalı alanda çok sakin, rahat ve uysal bir köpektir. Bu köpekler, aktif bir yaşam tarzı arzulayan, ancak evcil hayvanlarıyla içeride sessiz bir akşam geçirmeyi isteyen insanlar için idealdir.

Yeterli büyüklükte bir arka bahçesi olan bir ev, Dogo Argentino için de harika olur. Oyunlar ve aktiviteler aracılığıyla aile ile etkileşime girebileceğiniz oda, Dogo'nuza çok ihtiyaç duyduğu zihinsel egzersizi sağlayacaktır. Aile üyelerinden bekledikleri ilgiden bahsetmiyorum bile.

 

Dogo Argentino Bir Apartmanda Yaşayabilir mi?

Bir bütün olarak, Dogo Argentino bir apartman dairesinde yaşayabilir, ancak uygun egzersiz ve sosyalleşme çok önemlidir. Dogo'nun sahip olduğu doğal bekçi köpeği içgüdüleri nedeniyle apartman yaşamı, köpeğinizin her zaman tetikte olduğu bir durum yaratabilir. Bunun için eğitim önemlidir.

Apartman yaşam durumlarında sosyalleşme mutlak bir zorunluluktur. Dogo Argentino, diğer köpeklerle daha az arkadaşça olmaya eğilimlidir ve bazı durumlarda tepkisel olabilir. Dar koridorlar ve asansör yolculukları tehlikeli bir senaryo haline gelebilir. Erken yaşlardan itibaren uygun şekilde sosyalleştirilmeyen Dogolar için bu karşılaşmalar bir yük haline gelebilir.

 

Dogo Argentino Yalnız Kalabilir mi?

Dogo Argentino uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Yüksek zekaları ve aile bağlarının kuvvetli olması nedeniyle kolayca sıkılabilirler ve ayrılık kaygısı geliştirebilirler. Bu, aşırı havlama, kemirme ve diğer kaygı ile ilgili sorunlar gibi sorunlu davranışlara yol açabilir.

Evden çıkmadan önce Dogo Argentino'nuza bol bol egzersiz yaptırmanız önemli olacaktır. Dogo'nun sahip olduğu büyük miktardaki enerjiyi boşaltmak, can sıkıntısı ve endişe ile ilgili sorunları önemli ölçüde azaltacaktır. Yorgun köpek mutlu köpektir.

Bir Dogo Argentino, sakin ve rahat bir durumda yalnız zaman geçirmeyi öğrenmelidir. Dogo'nuzu birkaç saatliğine evde yalnız bırakmanız gereken zamanlar olacaktır ve eğitimlerinde proaktif olmak şarttır.

Sonuç

Bir Dogo Argentino bakımını üstlenmeye karar verdiğinizde, bu köpeğin evde sizinle birlikte yaşayacağı fikrini hesaba katmalısınız. Dogo'nuzu dışarıda yaşaması için bırakmak, birçok soruna ve olası yükümlülüklere yol açacaktır.

Bir Dogo Argentino, evinizin ne kadar büyük veya dairenizin ne kadar küçük olduğunu umursamaz. Sahibi olarak sizi önemsiyorlar. Onlara hak ettikleri egzersizi, zihinsel uyarımı, eğitimi, sosyalleşmeyi ve sevgiyi verin ve yıllarca harika bir köpeğiniz olsun. Birlikte bir aile olun.

 

^^description^^ Dogo Argentino bakımını üstlendiğimizden beri sık sık Dogo Argentino'nun ihtiyaçları hakkında sorular alıyoruz. En çok sorulan sorulardan biri de Dogo Argentino'nun yaşamak için ihtiyaç duyduğu yerle ilgili. Örneğin, Dogo Argentino evde yaşar mı? Yoksa çitle çevrili oldukça büyük bir bahçeye mi ihtiyacı var? blog