Dogo Argentino Irkının Tarihçesi

tarihçe - - 699

Dogo Argentino Irkının Tarihçesi

Dogo Argentino ırkının kökeni, Arjantin Cumhuriyeti'nin orta (Akdeniz) bölgesindeki Cordoba eyaletinden gelmektedir. Yaratıcısı, (ünlü) bir doktor ve geleneksel bir ailenin üyesi olan Dr. Antonio Nores Martinez'di. 1928'de, belki de bir aile mirası olan köpeklere olan tutkusu, Dogo Argentino adını verdiği yeni bir köpek ırkının temellerini ve standardını belirlemesine yol açtı.

Çalışması, çok güçlü ve kuvvetli bir köpek olan Cordoba'dan eski dövüş köpeği ile birkaç safkan ırkın metodik olarak melezlenmesine dayanıyordu. Dr. Nores Martinez, farklı nesiller boyunca kapsamlı ve ayrıntılı bir karakter incelemesi ve seçiminin ardından, ilk aileyi elde ederek amacına ulaştı.

Başlangıçta Dogo Argentino, genellikle dövüş için kullanılan köpek olarak kabul edildi, ancak Dr. Nores Martinez'in avlanmaya olan sevgisi, köpeği, yeni türün becerilerini sergilediği alışılmış av gezilerinden birine götürmesine neden oldu ve böylece tüm hayatında önemli bir figür haline geldi. Böylece hızla gezilerde mükemmel bir oyun arkadaşı ve av köpeği oldu.

Zamanla bu uyum sağlama kapasitesi, bu köpeği işlevler açısından çok yönlü hale getirdi; asil bir yol arkadaşı ve sevdiklerinin sadık bir koruyucusu olduğunu kanıtlamıştır. Gücü, dayanıklılığı, keskin koku alma duyusu ve cesareti, onu Arjantin topraklarının geniş bölgelerinde bulunabilen yaban domuzu, pekari, puma ve diğer kır yırtıcılarını avlamak için kullanılan köpekler arasında en iyi köpek yapar. Uyumu, dengesi ve mükemmel atletik kaslarıyla Dogo Argentino, her türlü hava koşulunda uzun yolculuklara katlanmak ve ardından takip edilen avla kıyasıya mücadele etmek için ideal özelliklere sahiptir.

1973 yılında, Dogo Argentino yaratıcısının kardeşi ve halefi Dr. Augustin Nores Martinez'in büyük tutkusu, çalışması ve çabası sayesinde, FCI tarafından ilk ve tek Arjantinli ırk olarak kabul edildi.

 

Dogo Argentino Irkının Tarihi  Dogo Argentino Irkının Tarihi   


Dogo Argentino Irkının Tarihi  Dogo Argentino Irkının Tarihi   

  

^^description^^ Dogo Argentino Irkının Tarihçesi blog